Vettweiß Biyogaz Tesisi


Guido Bongard

Mein Name ist Guido Bongard und ich bin stolz darauf, den Betrieb der Biogasanlage Vettweiß zu leiten. Diese Gaseinspeiseanlage ist einfach nur High-Tech!

Soll ich jetzt sagen, dass BioConstruct die besten Biogasanlagen baut? Das glaubt mir doch keiner. Schließlich arbeite ich für BioConstruct.

Aber ich lade Sie gerne ein. Kommen Sie vorbei und ich zeige Ihnen, was den Betrieb dieser Anlage so einfach und so effizient macht. Sie ist intelligent geplant und äußerst robust. Das muss man einfach sehen, nicht lesen. Und außerdem bin ich eh kein Mann der großen Worte. So. Bis dann. Wir seh’n uns. 

Guido Bongard, Betriebsleiter Biogasanlage Vettweiß
Vettweiß, 02. August 2013

Tamam Guido, teşekkürler... Biz seni biliyoruz. O zaman biz bir iki şey söyleyelim:

Vettweiß (Kuzey Ren Vestfalya) biyometan besleme tesisi Aralık 2012'de faaliyete geçti. Burası, Havelland'daki Neukammer tesisinden sonra yaptığımız ikinci besleme tesisi ve yönetimini kendi üstlendiğimiz ilk besleme tesisi. Bu tesis sayesinde başka tesislerin yapımı için uzmanlık bilgisi ediniyoruz – gelecekteki müşterilerimiz mutlaka bunun avantajlarından yararlanacaktır.

Burada doğalgaz kalitesinde biyogaz üretiyor ve biyometan olarak adlandırılan bu gazı doğalgaz şebekesine besliyoruz. Bu şekilde, hammaddelerin en verimli şekilde kullanılması mümkün oluyor, çünkü biyometan, ısının %100'ünün değerlendirildiği bir yere verilmiş oluyor. Dolayısıyla doğalgaz şebekesi bir anlamda devasa bir nakliye ve depolama ortamı olarak işlev görmüş oluyor. Biyogaz da elektrik şebekesinin stabilitesini sağlamış oluyor; çünkü tam da hava rüzgârlı veya güneşli olmadığında besleme yapılabiliyor.

Vettweiß tesisinde kullanılan hammaddeleri (şeker pancarı ve mısır) bölgedeki 40'ın üzerinde çiftlikten elde ediyoruz. Bu çiftliklere, sürdürdüğümüz güzel işbirliğinden dolayı içtenlikle teşekkür ederiz. Projenin gerçekleştirilmesine olan olağanüstü katkılarından dolayı Vettweiß belediyesine ve gaz şebekesi hizmet sağlayıcısı RWE'ye de teşekkür ederiz.

Kullanılan teknoloji hakkında son söz: Vettweiß tesisinin kurulu üretim kapasitesi saatte 550 Nm³. Basınçlı suyla yıkama sisteminin teknoloji tedarikçisi, İsveç'ten Malmberg Water AB.

City: Vettweiß / Since: 2011 / Power: 1 x 370 kW
550Nm³

Gaz besleme tesisi, şeker pancarı fermantasyonu