Vettweiß Biyogaz Tesisi


Guido Bongard

Adım Guido Bongard. Vettweiß biyogaz tesisinin başında olmaktan gurur duyuyorum. Bu gaz besleme tesisi tümüyle yüksek teknoloji ürünü bir tesis!

Şimdi, BioConstruct'ın en iyi biyogaz tesislerini yaptığını mı söylesem? Kimse sözüme güvenmez. Ne de olsa ben de BioConstruct için çalışıyorum.

Ama sizi içtenlikle buraya davet ediyorum. Tesislerimize bir uğrayın ve bu tesisin işletiminin neden bu kadar basit ve verimli olduğunu size göstereyim. Tesis zekice planlandı ve son derece dayanıklı bir şekilde inşa edildi. Okumakla olmaz, kendi gözlerinizle görmelisiniz. Zaten öyle büyük laflar etmesini de hiç bilmem. O zaman, görüşmek dileğiyle!

Guido Bongard, Vettweiß Biyogaz Tesisi İşletme Müdürü
Vettweiß, 02 Ağustos 2013

Tamam Guido, teşekkürler... Biz seni biliyoruz. O zaman biz bir iki şey söyleyelim:

Vettweiß (Kuzey Ren Vestfalya) biyometan besleme tesisi Aralık 2012'de faaliyete geçti. Burası, Havelland'daki Neukammer tesisinden sonra yaptığımız ikinci besleme tesisi ve yönetimini kendi üstlendiğimiz ilk besleme tesisi. Bu tesis sayesinde başka tesislerin yapımı için uzmanlık bilgisi ediniyoruz – gelecekteki müşterilerimiz mutlaka bunun avantajlarından yararlanacaktır.

Burada doğalgaz kalitesinde biyogaz üretiyor ve biyometan olarak adlandırılan bu gazı doğalgaz şebekesine besliyoruz. Bu şekilde, hammaddelerin en verimli şekilde kullanılması mümkün oluyor, çünkü biyometan, ısının %100'ünün değerlendirildiği bir yere verilmiş oluyor. Dolayısıyla doğalgaz şebekesi bir anlamda devasa bir nakliye ve depolama ortamı olarak işlev görmüş oluyor. Biyogaz da elektrik şebekesinin stabilitesini sağlamış oluyor; çünkü tam da hava rüzgârlı veya güneşli olmadığında besleme yapılabiliyor.

Vettweiß tesisinde kullanılan hammaddeleri (şeker pancarı ve mısır) bölgedeki 40'ın üzerinde çiftlikten elde ediyoruz. Bu çiftliklere, sürdürdüğümüz güzel işbirliğinden dolayı içtenlikle teşekkür ederiz. Projenin gerçekleştirilmesine olan olağanüstü katkılarından dolayı Vettweiß belediyesine ve gaz şebekesi hizmet sağlayıcısı RWE'ye de teşekkür ederiz.

Kullanılan teknoloji hakkında son söz: Vettweiß tesisinin kurulu üretim kapasitesi saatte 550 Nm³. Basınçlı suyla yıkama sisteminin teknoloji tedarikçisi, İsveç'ten Malmberg Water AB.

City: Vettweiß / Since: 2011 / Power: 1 x 370 kW
1 x 530
700 Nm³

Gaz besleme tesisi, şeker pancarı fermantasyonu